Το Γενικό Λύκειο Ελευθερίου Βενιζέλου...
Το Γενικό Λύκειο Ελευθερίου Βενιζέλου υλοποιεί για την πε- ρίοδο 2015 - 2018 πρόγραμμα με τίτλο “younG ENterpreneurs In eUropean Schools” - GENIUS (Νέοι επιχειρηματίες στα ευρω- παϊκά σχολεία) στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ ΚΑ2. Στο σχέδιο μαζί με την Ελλάδα συμ- μετέχουν η Δανία, η Φινλανδία, η Ιταλία και η Σλοβακία ως συντο- νίστρια χώρα. Η δεύτερη κατά σειρά συ- νάντηση καθηγητών και μαθητών πραγ- ματοποιήθηκε στην Κοπεγχάγη (Δανία) στο διάστημα 2 - 9 Οκτωβρίου. Κάθε ξένη χώρα συμμετείχε με 6 μαθητές και δύο καθηγητές. Ετσι οι 24 ξένοι μαθητές που επισκέφτηκαν την Κοπεγχάγη φιλο- ξενήθηκαν από τις οικογένειες των Δανών μαθητών. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να παρουσιάσουν τις εργασίες που ετοί- μασαν το προηγούμενο διάστημα. Η ελ- ληνική ομάδα συμμετείχε με την επιχει- ρηματική ιδέα «προϊόντα υγείας από τα πλούτη της Κρητικής γης» όπου ανέλυσαν τις λεπτομέρειες μιας τέτοιας επιχείρησης από τον ανταγωνισμό και το κοστολόγιο μέχρι τη συσκευασία και τις δαπάνες για
chaniatika_nea.pdf
chaniotika_nea2.pdf
chaniotika_nea3.pdf